Artemiz's 2019 book montage

Third Grave Dead Ahead


Artemiz's favorite books »

kolmapäev, 22. veebruar 2017

Big Little Lies (Suured Väiksev Valed)Raamat:  Big Little Lies by Liane Moriarty (2014) RR
Hinne: A
Väikesed suured valed on kolme naise lugu, igaüks neist on oma eluga teelahkmel:

Madeline on võimukas naine. Ta on naljakas ja terava keelega, kirglik ning ta mäletab kõike ega andesta midagi. Tema endine abikaasa ning tolle uus joogainstruktorist naine on kolinud Madeline armastatud naabruskonda ning nende tütar on samas klassis kui ka Madeline noorim tütar (kuidas saab see võimalik olla?). Ning kõigele lisaks tundub et Madeline vanim tütar tundub eelistavat Madeline endist abikaasat oma emale (Kuidas. Saab. See. Võimalik. Olla?).

Celeste on täpselt selline ilus naine, kes peatab maailma oma iluga, kui kõik teda vaatama jäävad. Kuid ta tundub olevat aegajalt pabinas, ja kes ka poleks, kui tal on kasvatada kaks ohjeldamatut poissi? Nüüd kui poisid alustavad kooliga, tundub et Celeste ja tema abikaasa saavad olema lapsevanemate kuningas ja kuninganna. Kui kuninglikus tuleb tihti kõrge hinnaga ning Celeste kahtleb, kas ta on võimeline veelgi kõrgemat hinda maksma.

Linnakese uuselanik, üksikema Jane on nii noor, et teda peetakse ekslikult isegi oma poja lapsehoidjaks. Jane on oma vanuse kohta väga muserdatud ning ta hinge kriibivad kahtlused tema poja kohta. Kuid miks? Kuigi Madeline ja Celeste võtavad Jane kiiresti oma tiiva alla, ei aima neist keegi kuidas Jane ja tema väikse poisi saabumine neid kõiki mõjutada võib.

Väikesed suured valed on suurepärane lugu endistest abikaasadest, teistest naistest, emadest, tütardest, kooli skandaalidest ning nendest väiksetest ohtlikest valedest, mida me räägime endale iga päev lihtsalt selleks, et elus püsida.
Drama, Mystery, Contemporary
 
Ma võtsin selle raamatu lugeda, kuna HBO teeb selle raamatu järgi seriaali ja ma tahtsin teada seda lugu enne kui seriaal ekraanile jõuab ja nii ma siis lõpetasingi raamatu ja vaatasinkohe sinna otsa ka ära esimese osa :). Kuid siin tahan ma siiski rääkida raamatust, mitte seriaalist, isegi kui ma kasutan illustreerimiseks pilte seriaalist.

Tegu on siis kriminaalse draamaga, mis räägib peresuhetest, koduvägivallast, koolikiusamisest (nii laste kui ka lastevanemate tasandil), saladustest, hirmudest, sõpradest ning armastusest.

Lugu algab õhtul, kui koolis toimus lastevanemate mälumäng ning õhtu lõppeb kellegi surmaga. Et juhtunu tagamaadest paremat pilti saada, läheb lugu kuus kuud tagasi, kui toimus esimese klassi laste esimene kohtumine.

Pirriwee rannalinn on väike ja vaikne surfarite ning edukate inimeste kodu, Sidney äärelinn. Neil on väike kool, kus vanemad teavad kõik kõiki ja elavad üksteise elu. Paljud neist teavad üksteist juba lasteaiast ja nii mõnelgi on juba ka vanemad lapsed samas klassis koos. Selles kogukonnas usuvad paljud vanemad, et nende lapsed on väga andekad, mõned kohe eriti andekad. Mõned lapsed loevad juba varasest lapsepõlvest saati ning mõned ei suuda hetkegi paigal püsida ning tõsised olla.

Madeline on klassikaline kanaema, tal on kolm last, vanim on ta endise abikaasaga ja kaks väiksemat ta uue abikaasaga. Madeline töötab poole kohaga, kuid enamuse tema ajast vajavad ta lapsed, seega kui ka ta noorim kooli läheb ja ta vanim otsustab minna isa ja ta uue abikaasa juurde elama tunneb ta end tühjana, ebavajalikuna.

Celeste on olnud Madeline sõbranna juba sellest ajast saati, kui nende lapsed koos lasteaias olid. Celeste on klassikaline kaunitar, ta abikaasa on samuti ilus isend ning lisaks veel ka rikas ning neil on suurepärane kodu ning kaksikud pojad ning Berry on enamuse ajast ärireisidel ning ta teeb nii oma naisele kui ka naise sõbrannale suurepäraseid kalleid kingitusi. Klassikaline õnnelik perekond, keda kõik kadetsevad.

On Madeline neljakümnes sünnipäev ja Cloe esimene koolipäev. Teel kooli vihastab Madeline ees sõitvas autos olevate teismeliste peale, kuna juhil on käes telefon ja ta ei vaata kuhu ta sõidab, seega kui nad jäävad foori taha seisma tuleb Madeline autost välja ning läheb tüdrukutega pahandama. Teel tagasi oma autosse nikastab ta oma jala välja.

Madeline auto taga sõitis Jane, kes on ka teel kooli koos oma poja Ziggiga, ning kuigi ta alguses tahtis Madelinest mööda sõita, jääb ta siiski Ziggi küsimuse peale seisma, ning aitab Madeline ning Cloe kooli. Madeline ja Jane lähevad pärast laste kooli saatmist kohvikusse ning peagi ühineb nendega ka Celeste. Üheskoos veedavad nad meeldiva pärastlõuna, kus Madeline ja Celeste viivad Jane kursi kohaliku eluga ning tähtsamate lastevanematega.

Kui nad lähevad lastele kooli järele, selgub, et keegi poistest on üht väikest tüdrukut kägistanud ning kui tüdrukult (kes juhtub olema ühe vägagi hääleka ning tähtsa ärinaise tütar Amabelle) küsitakse, et ta näitaks, kes seda tegi, osutab Amabelle Ziggile.

Ziggi kinnitab, et see polnud tema ja Jane ka usub teda, kuid samas sügaval sisimas on tal kuri kahtlus, et äkki võib Ziggi ikkagi süüdi olla, kui arvestada tema isa käitumist. Kuna Madeline ja Celeste seisavad Jane selja taga ning usuvad teda, siis saab sellest alguse algkooli emade vaheline lõhe.

Kuud lähevad, lapsed käivad koolis, Madeline, Jane ja Celeste elavad oma elusid, varjavad oma saladusi, või räägivad oma saladusi, koolikiusamise lugu korraks vaibub, kuid siis tõuseb taas päevakorda ja lugu hakkab üha absurdsemaid mõõtmeid võtma. Ka Jane, Madeline ja Celeste eludes on üha enam muutusi.

See on vägagi kaasahaarav kriminaallugu, mis on samas ka suurepärane sõprade lugu, laste ja lapsevanemate omavaheliste suhete lugu, ning ka lugu kärgperedest. Sellest loost ei puudu saladused, pahatahtlikus, vägivald, tõusiklus ning pimedus kui on tegu laste ja lastevanematega. Kuigi üsna varakult võib nii mõnegi saladuse ära aimata, siis seda, kes sellel saatuslikul mälumängu õhtul sureb, saab ikkagi teada alles lõpus, sest ohver võib olla üks kõik kes neist.

See lugu on segu  jutustusest ning tunnistajate ütlustest. Selline ülesehitus on väga hea vee segamiseks, sest igal tunnistajal on oma nägemus ning omad veendumused ning nende ütlused annavad lugejale vaid natukene infot, ning iga infokild võib pildi taas segamini keerata.

Väga hea ja kaasakiskuv lugu.

1 kommentaar:

 1. Hakkasin ka just seda sarja vaatama. Sünge ja paeluv, esimesed kaks osa tekitavad üha enam pinget ning ootust, mis kohutavad sündmused kohe toimuma hakkavad.
  Sarnane sari ühe pere süngest dünaamikast ning düsfunktsionaalsetest liikmetest on "Bloodline", soovitan ka väga soojalt ;-)

  Parimat,
  Päikesejänku

  http://100-raamatut.blogspot.com

  VastaKustuta