2022

The Last Graduate


Artemiz's favorite books »

kolmapäev, 28. detsember 2016

Piruka magus põhi (The Sweetess at the Bottom of the Pie)Raamat:  The Sweetness at the Bottom of the Pie (Flavia de Luce #1) by Alan Bradley, tõlk Bibi Raid (2009, 2016) Päikesekirjastus, RR, A
Hinne: C-
On 1950-nda aasta suvi, Flavia de Luce, edasipüüdlik keemik, kelle kireks on mürgid, elab kunagises suursuguses Buckshaw häärberis, ning teda on intrigeerinud mõningad seletamatud juhtumid: lävepakult leitud surnud lind ja tema noka otsa torgatud mark. Ning siis, tunde hiljem leiab Flavia kurgipeenrast lamamas mehe ja jälgib seda, kuidas mees teeb oma viimased hingetõmbed.

Flavia jaoks, kes on nii vapustatud kui ka vaimustatud, elu alles siis algab, kui mõrv jõuab Buckshawsse. „Ma soovin, et ma võiksin öelda, et ma olin hirmunud, kuid ma polnud. Täiseti vastupidi. See oli kohe kindlasti üks huvitavaim asi, mis minuga kunagi üldse juhtunud oli.“
Mystery, YA

Milline võiks olla Miss Marple ja Sherlock Holmsi tütar? Just täpselt selline nagu on Flavia de Luce raamatus Piruka magus põhi. :)

Flavia de Luce elab koos oma isa ja kahe õega vanas Buckshaw mõisas. Isa on pärast ema surma enesessetõmbunud ja elab vaid oma markide nimel. Flavia õed on temast väga erinevad ja nende kõigi ainus eesmärk selles elus on siiani olnud üksteist alandada ning teiste elu raskeks muuta. Flavia on pere noorim. Tema kirg on mürgid. Ta teab mürkidest kõike ja ta oskab suurepäraselt ka iga olemasoleva mürgi ise keeta või siis analüüsida, millist mürki on kasutatud. Kui ta aegajalt ei näitaks üles natukenegi inimlikkust, võiks arvata et see tüdruk on psühhopaat, kes võiks silmagi pilgutamata kogu oma pere ära mürgitada ja siis veeta ülejäänud õhtupoolik surnukehasid lahates, mürkide mõju uurides ning uusi katseid tehes. Kuid õnneks, on temas siiski inimlikust natuke olemas.

Ja siis ühtäkki ei olegi õe huulte jälgimine, mürgi mõjumise uurimiseks, kõige tähtsam. Sest kõigepealt ilmub ukselävele surnud lind, mis ärritab väga isa, siis leiab ta varahommikul aiast kurgipeenrast mehe, kes isaga eelmisel õhtul tülitsenud oli ja mees hingab talle oma viimase hingetõmbe koos viimase sõnaga otse näkku.

Nüüd on elu huvitav! Kes on see mees, mida tähendas see lind ja mark ja kuidas see kõik tema isaga seotud on …

Flavia võtab oma jalgratta ja lendab sellel nii külakesse kui ka ümbruskonna linnakestesse ja kui ta midagi leiab, siis hoiab ta seda kiivalt politsei eest saladuses ja segab sellega päris korralikult politsei tööd, kuni politsei ainsa loogilise kahtlusaluse vangi viib. Nüüd on vaja Flavial politseiga koostööd teha, sest tema isa pole ju süüdi. Kuid Flavia on oma uurimisega juba piisavalt politsei uurimisele viga teinud, et tagajärjeks võib ta suisa oma elu kaotada.

See oli üks kaasahaarav kriminaalne põnevik, kus detektiiviks on noor asjaarmastaja mürgitaja. Midagi umbes nagu Kalle Blomkvist või Supilinna Salaselts. Kuid samas ei saanud ma kuidagi lahti tundest, et midagi selles loos meenutas mulle väga raamatut I Capture the Castle. Kuid taas kord, tuleb tõdeda, et nii mõnegi koha peal lonkab loo loogika ikka kahte jalga – kuidas saavad Flavia kampsuni taskus olevad margid püsida kuivad vaatamata sellele, et ta satub korduvalt paduvihma kätte ja üks markidest topitakse talle ka tundideks suhu, kuid mark on ikka kuiv ja sirge, või kuidas Flavia jõuab politseijaoskonda kuivana ja vaatab kaugusest tulevaid pilvi, kuid pärast seletab politseiülem, et pani ta ratta hoiule, kuna Flavia jõudis kohale paduvihmas, jne, aga see on ilmselt minu probleem, et ma liialt noriv olen. Lugu on ju humoorikas ja huvitav ja täiesti loetav.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar