2018

Artemiz's 2018 book montage

Ladies of the Ticker: Women and Wall Street from the Gilded Age to the Great Depression
The Pearl Sister
The Modern Woman's Guide to Finding a Knight
Mägismaa
Savage Bonds


Artemiz's favorite books »

esmaspäev, 29. september 2014

Võõramaalane 1 raamat (Outlander)

Raamat: Võõramaalane 1 raamat: Katoatud ja Leitud, Diana Gabaldon, tõlkinud Lauri Vahtre (1991, Eesti keeles 2014)
Hinne: A
Aasta 1945. Briti armees õena teeninud Claire Randall on teenistusest vabanenud ja veedab oma abikaasaga - kellest sõda ta pikaks ajaks lahutas - romantiliste Šoti mägede vahel teisi mesinädalaid. Paraku satub Claire pahaaimamatult üht iidset, Stonehenge´i-taolist kiviringi uudistades tagasi minevikku. Ühtäkki on ta kistud intriigide, röövkäikude ja klannivaenuste keerisesse aastal... 1743. Ja mitte ainult seda. Peagi on kaheks kistud ka tema süda - kahe täiesti erineva mehe vahel, keda lahutab kakssada aastat.
History, Romance, Time travel, Action

Lõpuks ometi siis on Diana Gabaldoni Outlander sari eesti lugejateni jõudnud. Kirjastus Varrak andis septembris välja esimese osa Võõramaalase raamatust. (Rahvaraamat, Apollo). Teine osa on siin.


Millest siis räägib see raamat, millele ma nii suurt kiidulaulu laulan.

Lugu on Clairest, noorest naisest, kes pärast II Maailmasõda on peale kuut aastat taas koos omaabikaasa Frankiga Šotimaal, nende teisel „mesinädalal“ enne kui Frank asub tööle Oxfordi ülikoolis ajaloo õppejõuna.Sõja ajal lahus olles, elasid läbi erinevaid õudsusi, Claire välihospidalis ja Frank M15 salajastel ülesannetel ning nüüd õpivad nad taas üksteist tundma, harjuvad taas üksteisega külastades Šotimaa looduskauneid kohti. Kuna Frank on ülimalt huvitatud oma suguvõsast, siis külastavad nad ka kohalikku kirikuõpetajat, kes jagab Frankiga genealoogia fanatismi. Lisaks kõigile muudele kohtadele külastavad nad ka Loch Nessi ja Craigh na Duni nimelist mäge kus on kivide ring.
Claire läheb ka üksi üles Craigh na Dunile, et uurida seal ühte lille, mis meenutas talle väga meelespead, kuid siiski polnud seda. Üleval mäel olles astub/kukub Clair läbi kivilõhe …


… ja ühtäkki polegi ta enam päris samas kohas, sest kuigi kõik on sama, kuid siiski on mõningad erinevused. Kui ta siis ka veel satub šotlaste ja punakuubede võitlusele, hakkab ta veelgi rohkem kahtlema, kas kõik on ikka korras.


Seletust otsides satub ta kokku mehega, kes on vägagi sarnane tema abikaasaga, kuid siiski mitte, ning kui selgub et mees on Jonathan Randall, Franki kauge esivanem, ei oska Claire enam midagi asjast arvata – ta on kas mõistuse kaotanud, keegi mängib temaga väga julma mängu, või ta on tõesti kakssada aastat ajas tagasi rännanud.

Randalli käest päästab Claire üks šotlane ning peagi kohtub ta terve salga šotlastega, kelle seas on ka noor punapäine Jamie, kelle on õlaliiges paigast ära ja kuulihaav õlas. Kuigi Claire mõtles alguses vaid sellest kuidas nende meeste seltskonnast minema saada ning Invernessi põgeneda, ei suuda ta siiski vaikides pealt vaadata kuidas  Jamie õlga väevõimuga
 tagasi liigesesse pusitakse ning temas lööb välja tema rindeõe koolitus ning ta läheb Jamiele appi.

Seega kui šotlased oma ulualusest lahkuvad võtavad nad Claire kaasa. Teel ei tea kuhu, meenub Clairele info mida ta on Frankilt kohalike mägede kohta kuulnud ja räägib sellest ka Jamiele, seega päästab ta nende reisiseltskonna varitsusest. Peale võitlust võtab Jamie ta taas enda ette hobusele ja teekond jätkub. Kuid ühel hetkel vajub Jamie hobuse seljast maha, ning Claire avastab, et lisaks kahele eelnevale vigastusele on Jamie saanud ka noahaava ning poissi maapõhja vandudes (teistele šotlastele nalja tehes) seob ta taas Jamie haavad ning vaatamata Claire vastuväidetele jätkatakse teekonda.

Niiviisi jõuavadki nad Leochi lossi, kus Claire saab teada, et ka Jamiel on olnud ebameeldiv kokkupuude Randalliga ning räägib Columile võimalikult tõepärase loo, kuidas ta metsa sattus ning miks ta vaid aluskleidi väel oli.

Dougal ja Colum on mõlemad veendunud et Claire on kas Inglaste või Prantslaste spioon, seega hoiavad nad teda lossis kuna nad saavad ta jutu tõesuses kinnitust. Seniks aga, et mitte lihtsalt käsi rüppes istuda, pakutakse Clairele võimalust asuda lossi tohtri ametit pidama.

Peagi toimub lossis MacKenzie klanni kogunemine, kus uuendatakse ka kõigi MacKenzie maadel elavate truudust Leochi isandale. Claire arvab et saab seda suurt sündmust ära kasutada ning lossist põgeneda, kuid satub Jamie otsa ning seega peavad nad mõlemad lossi tagasi minema ning ka Jamie peab otsusele jõudma, kuidas oma lojaalsust tõestada.

Lisaks vande andmisele kuulub kogunemise juurde ka jaht ning mägismaa mängud ning Clairel arstina tuleb tohterdada nii jahil kui mängudel vigasaanuid ning aidata surra ka jahi käigus surmavalt vigastatud mehel. Dougal mõistab, et Claire on kogenud surma vägivaldsel viisil, seega tema kahtlused süvenevad veelgi.

Pärast kogunemist läheb Dougal rännakule mööda MacKenzie maid, et koguda renti ka neilt asunikelt, kes kogunemisele ei tulnud ja ta võtab Jamie ja Claire endaga kaasa, mõlemad oma eesmärgiga.

Teel olles saab Claire nii Dougali kui ka Jamie kohta üha rohkem teada ja tema tunded Jamie suhtes muutuvad üha segasemaks. Ühe suurema küla ligiduses viib Dougal Claire kõrtsi kohtuma kohaliku punakuue kapteniga, kes osutub Randalliks, kes pole sugugi huvitatud Claire uuesti vabadusse lubamisest, sest kuigi Claire pole Inglise spioon, tahab Randall siiski teada tõde, kes ta on. Et Claire mitte tagasi Fort Willliamisse viia Randalli kätte piinata, ei jää Dougalil muud üle, kui et ta pakub Clairele ainukese pääsemisena välja abielu šotlasega.

Kuigi Claire vannub et ta ei abiellu (sest ta on ju abielus Frankiga, isegi kui Frank pole sündinudki veel ja ta kavatseb siiski kivide juurde tagasi minna ning oma aega naasta) tuleb tal siiski abielulepingule alla kirjutada, pruutkleit selga tõmmata, pohmakast üle saada, hambad risti suruda, kui nad lähevad samasse kirikusse, kus ta Frankiga kunagi tulevikus abiellub, nõuda Jamielt tema päris nime ning siis tuleb tal siiski nõustuda nii Inglise kui ka Gaeli keeles ning anda ka paganliku kombe kohaselt verevanne.

Kuid ega sellest ei piisa, abielu tuleb ka voodis kinnitada. Ning Jamie on veel süütu … ta on suudelnud ja mitte vähe, kuid ei midagi muud. Seega tuleb Clairel võtta ohjad enda kätte. Kõik ei lähe ladusalt, sest Claire on siiski abielus ja tema jaoks on see Franki petmine, kuid sügaval sisimas on ta ju Jamiest huvitatud ning kui nad on tunde rääkindu, üksteist puudutanud jõuavad nad ka lõpuks asjani … ning ülejäänud on ajalugu :).  Ühesõnaga sealt enam tagasiteed pole.

Neil on kolm päeva rahulikku aega, et nad saaksid veelgi enam üksteisega tutvuda, harjuda, kohaneda ja siis tuleb edasi minna. Seekord siis Jamie reisile tuleku põhjuse juurde – Jamie peab üles otsima selle punakuuest desertööri, kes nägi pealt seda tapmist milles Jamiet süüdistatakse ning miks ta pea ees tasu on välja pandud.

Jamie ei taha Claire sinna kokkusaamisele kaasa võtta, sest ta ei tea, kas tegemist on lõksuga ning alles nad pidid võitlema teiste punakuutest desertööridega, kes püüdsid Claire vägistada ning Claire pidi ühe neist tapma. Claire on pühaviha täis, et teda maha jäetakse ning ühtäkki ta mõistab kus ta on ja kui lähedal ta on kividele. Kuigi tal tõmbab süda rinnas valust kokku, et ta peab Jamie maha jätma ilma ühegi sõnata, asub ta siiski kivide poole teele. Kuid kõik ei lähe nii nagu plaanitud.

Kui ta siis Fort Williamsis taas Randalliga silmitsi on, püüab ta endast kõik anda, et teda Edinburgi vangi ei saadetaks. Randall näitab ka Claire peal oma sadistlike kalduvusi (kuigi selleks hetkeks polnud Marki De Sade veel lastetoastki välja saanud :)). Jamie riskib kõigega ning päästab Claire, andes sedasi Randallile kätte kaks trumpi – ta teab et Jamie on tagasi Šotimaal ja Claire on ta abikaasa.

Põgenedes öö varju seletab Jamie miks Randall teda sedasi vihkab/ihaldab ning suure tüli ja karjumisega saavad ka Claire ja Jamie oma pinged maandatud.

Viimases peatuspaigas jõuab nendeni sõnum, et neid oodatakse kiiresti tagasi Leochisse.

Kui nad lossi jõuavad taipab Claire ühtäkki, et kuigi neil on Jamiega koos olnud väga hea, ei ole ta kunagi tõsiselt mõelnud, kas mitte Jamie teda lihtsalt ära ei kasutanud, ning nüüd kui nad tagasi Leochis on võib Jamie ju vabalt tagasi minna selle neiu juurde kellega Claire teda suudlemas nägi. Taas kord teatab ta Jamiele oma seisukohti väga häälekalt ning Jamie paneb ta paika väga efektiivselt.

Sellega lõppeb siis see osa, mis on esialgu ära tõlgitud. Lõppeb nagu üks tore armastuslugu ikka lõppema peab, siis kui paarike leiab oma õnneliku nüüd ja igavesti, kuid see sari pole mitte ainult armastuse leidmisest vaid see on armastusest aastakümnete pikkuses abielus, isegi kui nad on vahepeal kakskümmend aastat lahus.

Tulevas osas saab teada millist osa mängib Claire ja Jamie loos Gellis Duncan, milleks on Randall võimeline, mis on Jamie õe lugu.

Outlanderi televisiooni versioon on jõudnud oma esimese kaheksa osaga peaaegu sama kaugele kui antud raamat ja uued osad jõuavad vaatajateni alles tuleva aasta 4 aprill. Kui tahate vahepeal asjalikku infot sarja ja raamatute kohta koos armsate piltidega nii Sam Heuganist kui ka Caitriona Balfest, siis vaadake siia.

Minu eelnevaid arvustusi Diana Gabaldoni raamatute kohta, saate lugeda siit(A Breath of Snow and Ashes, An Echo in the Bones ja Written in My Own Heart’s Blood)

Kui te raamatut lugema hakkate, siis hoidke oma eelarvamused kaugel ja olge avatud kõigele uuele ja te ei pettu kohe kindlasti!

VisitScotland tegi Dianaga intervjuu raamatu sünniloost nende kodulehe jaoks, seda saate vaadata siin. Üks lause mida Diana oma raamatu alles avastanud lugejatele ütles jäi minuga - ... ma ütlesin neile "Avage see raamat üks kõik kust kohast, lugege kolm lehekülge ja kui suudate raamatu uuesti kinni panna, siis ma maksan teile 1 dollari." ja ma pole ühtki dollarit maksma pidanud.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar